برگزاری پنجمین دوره بین‌المللی شیعه شناسی در قمبه گزارش ایرنا، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه ادیان ومذاهب قم در حاشیه افتتاحیه پنجمین دوره بین‌المللی شیعه شناسی درجمع خبرنگاران گفت: مهم‌ترین سرفصل‌های تاریخی و اعتقادی تشیع از جمله تاریخ شکل‌گیری، پیدایش و فرق تشیع، تشیع و ایران معاصر،‌ منابع تفکر شیعی، دکترین مهدویت، امامت، آیین های عزاداری و سرور، ادعیه و زیارات، اخلاق شیعی، اندیشه سیاسی تشیع،‌اجتهاد و فتوا، و نیز تشیع و زنان، شیعه و گفت وگو و دکترین سیاسی تشیع دراین دوره بررسی می شود.
مهدی صالحی با بیان اینکه دراین دوره اساتید برجسته از دانشگاه های معتبر دنیا حضور دارند افزود: در این دوره بین‌المللی اساتیدی از دانشگاه تورنتو کانادا،دانشگاه هاروارد آمریکا،دانشگاه لندن،دانشگاه گراتز اتریش، موسسه مطالعات خاورمیانه ترکیه، کالج مسیحی فورمان پاکستان، دانشگاه آمریکایی سلیمانیه عراق، دانشگاه فرانسیسکو ویکتوریای اسپانیا و دانشگاه وسترن کانادا مشارکت دارند.
وی ادامه داد: دیدار با اقلیت های مذهبی و نیز بازدید از مراکز فرهنگی تهران و اصفهان از جمله دیگر برنامه های این دوره است.
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه پنجمیبن دوره کوتاه مدت شیعه شناسی ویژه اساتید و دانشجویان خارجی است گفت: علاوه برحضور 15 تن از اساتید و دانشجویان خارجی، 16 تن از اساتید ایرانی که در حوزه دانشگاهی مطالعاتی در خصوص مسائل اسلامی انجام داده اند نیز حضور دارند.
پنجمین دوره بین‌المللی کوتاه‌مدت شیعه شناسی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم تا پنجم شهریور 96 به مدت یک هفته ادامه خواهد یافت.
دانشگاه ادیان و مذاهب که از زمان تاسیس در سال 1373 تا سال 1387 شمسی به نام «مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب» نامیده می شد، کار خود را در سه رشته ادیان ابراهیمی (مسیحیت و یهودیت)، ادیان شرق (بودیسم، هندوئیسم، خاور دور و ایران باستان) و مذاهب اسلامی (مذاهب کلامی)، با زبان‌های انگلیسی، عربی معاصر، سنسکریت و عبری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا آغاز کرد.
اکنون دانشجویان این دانشگاه در19 رشته مقطع دکترا و 18 رشته مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط با کلام، تاریخ و فرق شیعه، تاریخ، فقه و کلام مذاهب اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، تاریخ و الهیات مربوط به مسیحیت، یهودیت، بودیسم و هندوئیسم و زرتشت و مطالعه تطبیقی ادیان با هم، مطالعات جنسیت و زنان در ادیان و مطالعات دین‌پژوهانه، به آموزش و پژوهش مشغولند.
دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی قم تاکنون با بیش از 57 موسسه، نهاد و دانشگاه در داخل و خارج از کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.
7404/ 6133/ خبرنگار: محمد زمانی راد **انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید