تحریم کالاهای چینی؛ چالش جدید در روابط هند و چینبه گزارش ایرنا، برخی از مسوولان حزب باهاراتی جاناتای هند بر اساس آنچه روزنامه چاینا دیلی چین روز سه شنبه اعلام کرده است، درخواست کرده اند که برای یک دوره 15 روزه کالاهای چینی تحریم شود و مردم از خرید آنها خودداری کنند.
این نشریه می نویسد: مناقشات مرزی دو کشور هنوز حل نشده است و به چالش کشیدن روابط تجاری برای هند مفید نخواهد بود.
نشریه خاطر نشان می کند که بیش از آنکه چین به بازار هند وابسته باشد این هند است که به بازار بزرگ چین نیاز دارد.
گزارش می افزاید: پیش از این نیز برخی گروه ها در هند درخواست هایی را برای تحریم کرده اند اما تاریخ نشان داده است که تحریم اجناس چینی مشکل هند را حل نمی کند.
چاینا دیلی تصریح کرده که «شبهه کارانلاجی» دبیر کل حزب باهاراتی جاناتا از استان «کارناتاکا» درخواست تحریم را مطرح کرده و افزوده است که باید به مردم این آگاهی را داد که اصلی ترین عامل مناقشات مرزی دو کشور و مقصر این منازعات ارضی چین است.
او گفته است که چین به شدت به بازار هندوستان وابسته است و به همین دلیل با نخریدن کالاهای چینی باید درس عبرتی به پکن داد.
اما نشریه چینی می نویسد که مازاد تجاری چین در برابر هند تنها با 2 درصد از صادرات این کشور به هند در سال گذشته 45 میلیارد دلار بوده است در صورتی که هندوستان نزدیک به 3.6 درصد از کل صادراتش به آسیای جنوب شرقی و شرق را به چین دارد و تحریم چین برای دهلی نو مخاطرات اقتصادی بیشتری به همراه خواهد داشت.
روزنامه اضافه می کند که 50 درصد از بازار تلفن های همراه هند در اختیار شرکت های چینی است اما آنها از کارخانه های محلی برای مونتاژ کالا استفاده می کنند و بسته شدن این کارخانه ها باعث می شود تا هندی ها ضرر کرده و بسیاری نیز شغل خود را از دست بدهند.
تیرماه سال گذشته نیز شورای جهانی هندو (وی .اچ.پی) در پی آنچه ممانعت چین از ورود زائران هندی به زیارتگاه «کیلاش مانسورور» به تبت شده بود، خواستار تحریم کالاهای ساخت چین شد.
همچنین سال گذشته شماری از کاربران اینترنتی و مردم هند به دنبال افزایش تنش بین این کشور با پاکستان و حمایت پکن از اسلام آباد، با راه اندازی کارزاری خرید کالاهای ساخت چین را تحریم کردند.
هند و چین در خصوص 90 هزار کیلومتر مربع در منطقه مرزی هیمالیا با یکدیگر اختلاف نظر دارند که این اختلافات پس از چندین دور گفت وگو همچنان به صورت لاینحل باقی مانده است.
هند مدعی است، چین 38 هزار کیلومتر مربع از فلات «اکسای» چین در غرب این کشور را به تصرف خود در آورده است.
بخش زیادی از این اراضی در ایالت «آرناچال پرادش» واقع است که در چین به «تبت جنوبی» معروف است.
آساق**231**انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید