سفر هیات موساد به واشنگتن برای گفت وگو در مورد سوریهاین گزارش به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد: ترکیب هیات اعزامی سازمان جاسوسی موساد به واشنگتن شامل یوسی کوهن، رییس موساد، ژنرال هرتزل هلاوی، رییس بخش اطلاعات نظامی وزارت دفاع اسراییل، زُوهار پالتی، رییس اداره امنیت سیاسی این وزراتخانه می باشد. این هیات طبق برنامه اعلام شده قرار است با مقامات ارشد کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا بر سر موضوع سوریه مذاکره کند.
به گفته این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، طبق برنامه ریزی که از سوی جیسون گرین بالت، نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه و جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ تهیه شده، هیات صهیونیستی با مک مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، دینا پاور، معاون مشاور امنیت ملی، گرین بالت و برخی مقامات دیگر آمریکایی دیدار خواهد کرد.
مقام ارشد کاخ سفید با اشاره به این که، سفر هیات رژیم صهیونیستی به واشنگتن نشانه ای از وجود اعتماد قوی و متقابل میان مقامات تل آویو و مک مستر است، اظهار داشت: ‘این مذاکرات نه بر گفت وگوهای صلح اسراییل و فلسطینیان، بلکه بر خواسته های تل آویو در برابر سوریه و لبنان متمرکز است’.
دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز در واکنش به اظهار نظر این مقام کاخ سفید، این دیدار را بخشی از گفت وگوهای عادی میان رژیم صهیونیستی و آمریکا توصیف کرد و افزود: ‘انتظار می رود یکی از موضوعات مطرح در دیدارهای هیات اسراییلی در واشنگتن توافق آتش بس در جنوب سوریه و الزامات آن باشد، چرا که تل آویو معتقد است منافع اسرائیل در پیش نویس این توافق ( توافق آتش بس) که از سوی روسیه و آمریکا تنظیم شده، در نظر گرفته نشده است’.
یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی نیز به هاآرتص گفت: انتظار می رود هیات اسرائیلی مقامات آمریکا را به افزودن یک الحاقیه به توافق آتش بس در جنوب سوریه ترغیب کند. این الحاقیه از نیروهای ایرانی، حزب الله لبنان و شبه نظامیان خواهد خواست تا از سوریه خارج شوند.
براساس این گزارش، کوهن، رییس سازمان جاسوسی موساد نیز روز یکشنبه تصریح کرده بود که در این توافق آتش بس هیچ اشاره ای به حضور نیروهای ایرانی در سوریه نشده است.
وی در جمع هیات وزیران رژیم صهیونیستی گفته بود: ‘در جایی که حضور داعش محدود می شود، این ایران است که جای آن را پر می کند’ !
چند ساعت بعد از اظهارت کوهن بود که نتانیاهو در یک کنفرانس خبری در شهر آشدود به شدت به حضور مستشاران ایرانی و حزب الله در سوریه اعتراض کرد و گفت که تل آویو همه تلاش خود را برای حظ امنیت خود در منطقه بکار می بندد.
ناظران سیاسی معتقدند که بازگشتن صلح و ثبات به سوریه که با نابودی گروه های تروریستی در حال تحقق است، نگرانی رژیم صهیونیستی را به همراه داشته و این رژیم تمام تلاش خود را برای تدوام بحران در سوریه به کار بسته است.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید