فاصله گرفتن مردم از کتابخوانی، گرفتاری فرهنگی استبه گزارش ایرنا، حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی روز یکشنبه در آیین افتتاح نمایشگاه کتاب اردبیل افزود: فاصله گرفتن از کتاب و کتابخوانی حتی در حوزه های علمیه هم مشاهده می شود و به جای علم آموزی مدرک گرایی در مراکز علمی کشور رواج یافته است.
وی اظهارکرد: فلسفه برگزاری نمایشگاه بر هیچ کسی پوشیده نیست و این نمایشگاه ها به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان های مختلف برپا می شود تا مردم با یافته های علمی جدید آشنایی بیشتری داشته باشند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پایه اصلی موفقیت ایران اقتدار علمی است افزود: استکبار در تلاش است جهان را به 2 قطب تبدیل تا نقش سلطه گری را برعهده داشته و افکار و عقیده خود را به دنیا غالب کند و وظیفه ما در قبال این سلطه گری ها شناخت موقعیت خود و ایستادگی در برابر این سلطه گری استکبار است.
ارباب سلیمانی بیان کرد: استکبار با استفاده از قدرت سیاسی ،نظامی ،اقتصادی و فرهنگی در تلاش است تا به اهداف شوم خود دست یافته و ایران اسلامی را از بهره گیری یافته های علمی جدید محروم نگه دارد.
وی ادامه داد: غرب می خواهد القا کند که ایرانی ها نمی توانند کارهای علمی بزرگی را انجام دهند و اکنون به رغم موفقیت های علمی بزرگ کشورمان باز در برخی دانشگاه ها تولیدات علمی را می بینیم که چیزی جز ترجمه آثار غربی نیست.
ارباب سلیمانی گفت: اگر می خواهیم در این جنگ نابرابر به پیروزی برسیم راهی جز اقتدار علمی وجود ندارد و این اقتدار علمی در سایه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بدست می آید .
وی بیان کرد: ضروری است ما ایرانی ها اقتدار علمی خود را به اثبات رسانده و با فرهنگ سازی در امر مطالعه و کسب رتبه علمی برتر جهانی به قدرت بین المللی تبدیل شویم .
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آسیب شناسی فرهنگ مطالعه ،مخاطب شناسی مولفان و ناشران ،برگزاری برنامه های کودک ونوجوان ،گرایش مادران به کتابخوانی ،فراهم کردن زمینه آثار کتاب ،دسترسی آسان به کتابخانه ها و حمایت بیشتر از متولیان ،ناشران و محققان را از برنامه های مهم قابل اجرا اعلام کرد و گفت: با عمل به این اقدامات می توان شاهد ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور شد .
در آئین آغاز به کار این نمایشگاه که به مدت پنج روز برای بازدید عموم برپا شده از آثار برتر رونمایی و از برگزیدگان آثار برتر دومین جشنواره کتاب سال استان تجلیل شد.
در این نمایشگاه 300 ناشر کشوری و استانی حضور یافتند و انتخاب کتاب سال ،برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی ،کارگاه داستان نویسی ، نشست تحلیل محتوای مطبوعات استان ،نقد و بررسی کتاب ،ایستگاه سرگرمی ،قصه گویی و قرآن خوانی از برنامه های جانبی آن است.
خبرنگار:یعقوب شاددل**انتشاردهنده:عارف شیرزاد 7110/ 1257انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید