مانعی به نام خانواده بر سر راه تحصیل 6200 کودک فارسیآنگونه که رئیس اداره دوره اول(پیش دبستانی و دبستان)اداره کل آموزش و پرورش فارس می گوید یکی از مشکلات و عوامل بازدارنده خانواده ها برای موافقت با درس خواندن فرزندانشان که شمار آنها در استان فارس 6 هزار و 200 نفر است، مسائل اقتصادی است.
فرحناز عمادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:‌ وقتی به برخی خانواده ها که فرزندان بازمانده از تحصیل دارند مراجعه می کنیم می گویند وقتی نان نداریم بخوریم، مدرسه رفتن بچه هایمان فایده ای ندارد.
او ادامه داد:اگر هم با روش های مختلف بتوانیم ‌بچه ای را که شاگرد مغازه است یا کار می کند به چرخه آموزش بیاوریم، درواقع با این پرسش مواجه می شویم که آیا خانواده از وجود نان آور محروم نشده است؟‌
عمادی بیان کرد:‌خانواده ها به همین دلیل در برابر تحصیل فرزندانشان مقاومت می کنند و پرسش آنان این است که درآمد ما با رفتن نان آورخانواده به مدرسه چگونه جبران خواهد شد؟‌
این مسئول ادامه داد: با این حال، دولت برای حل این معضل تمهیداتی اندیشیده و بودجه هم برای افراد بازمانده از تحصیل اختصاص داده است و معتقد است باید افرادی که مشکلات اقتصادی دارند به صورت ویژه تر دیده شوند.
عمادی معتقد است:‌افزون بر دادن نوشت افزار و کتاب رایگان به افراد بازمانده از تحصیل که مشکلات اقتصادی دارند و کار می کنند باید ساعت هایی را که این افراد می توانند به مدرسه بیایند و درس بخوانند مشخص کنیم تا به معیشت خانواده لطمه نخورد.
وی یکی از راهکارهای موثر در این زمینه را استفاده ازتوان سازمان های مردمی عنوان کرد و گفت: این سازمان ها می توانند و توانسته اند به ما کمک کنند و با برنامه های اداره کل آموزش و پرورش همسو شده اند.
عمادی در این مورد به گروهی از مردم که در قالب سازمان مردم نهاد درشهرک سعدی شیراز به صورت خودجوش به بازماندگان از تحصیل کمک کردند و بچه های کار را تحت پوشش بردند اشاره کرد و گفت: این گروه مردمی این کودکان را متقاعد کرده اند که در کلاس ها حاضر شوند.
وی ادامه داد:‌این سازمان مردم نهاد از ما خواسته است که برای این افراد تعیین سطح کنیم تا مشخص شود در چه کلاسی می توانند درس بخوانند.
رئیس اداره دوره اول ابتدایی در اداره کل آموزش و پرورش استان فارس گفت: ‌نیروهای همیار هم در ساعات مختلف بازماندگان از تحصیل را آموزش می دهند.
عمادی بیان کرد: برای جذب و نگهداشت بازماندگان از تحصیل کارگروه مشترکی با استانداری فارس تشکیل شده که به صورت مستمر این روند پایش می شود وعلل جذب نشدن بازماندگان بررسی و پرسیده می شود.
وی ادامه داد: شمار کسانی که در استان فارس بازمانده از تحصیل هستند هم اینک حدود 6 هزار و 200 نفر است.
به گفته این مقام مسئول، 800 نفر از این افراد، بدون نشانی هستند.
عمادی با بیان اینکه هرعاملی که منجر به ایجاد مانع در زمینه درس خواندن افراد بدو ورود به دبستان(شش ساله) رخ دهد به عنوان بازماندگی از تحصیل تعریف می شود، گفت:‌ مشخص کردن افراد بازمانده از تحصیل با استفاده از آمار ثبت احوال و کسانی که به سن درس خواندن رسیده اند صورت می گیرد.
وی ادامه داد:‌از طریق سامانه سناد(سامانه نام نویسی اینترنتی دانش آموزان) رصد ور بررسی می کنیم که چرا برخی افراد حائز شرایط ثبت نام نکرده اند.
هرچند برخی افراد به دلیل معلولیت حاد و مشکلات خاص، آموزش پذیر نیستند و بازمانده از تحصیل تلقی می شوند ولی در بیشتر موارد به گفته رئیس دوره اول اداره کل آموزش و پرورش فارس می توان بازماندگان از تحصیل را به چرخه آموزش وارد کرد.
عمادی اظهار داشت: ‌امکان آسیب رسیدن به کودکان کار که از تحصیل بازمانده اند و افتادن آنان در ورطه های خلاف بسیار است.
وی همچنین به این نکته اشاره کرد که جذب و نگهداشت بازماندگان از تحصیل نیز مهم است که با همکاری سازمان های مردم نهاد و فرهنگ سازی برای خانواده ها امکان پذیر می شود.
1876/ 2027
مصاحبه :‌غلامرضا مالک زاده ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید