مدیر حوزه های علمیه: رسانه ها پیام آور تمدن و وحدت اسلامی باشندبه گزارش ایرنا ، آیت الله علیرضا اعرافی روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید خبرگزاری حوزه اظهار داشت: حضور در قلمروهای خبررسانی و اطلاع رسانی و شبکه های مختلف بین المللی از جمله وظایف رسانه ها به شمار می آید.
وی ادامه داد: ما جهان بی پایانی برای شنیدن اخبار ناب دینی و رسالت های ناب انسان ساز اسلامی داریم و تولیدهای خبری نیز باید جامعه بزرگ جهانی را هم از ناحیه زبان های متنوع و هم از ناحیه تولید متناسب با جهان، مورد پوشش قرار دهد.
اعرافی همچنین با بیان این که مهمترین رسالت یک رسانه، رعایت صداقت و امانت در انتشار اخبار است گفت: یک رسانه باید در گزارش واقعیت ها، امانتدار و صادق باشد و از سوی دیگر اخبار را بر اساس مصالح جامعه و پیشرفت انعکاس دهد.
وی همچنین مورد توجه قرار دادن سودمندی و اثرگذاری خبر در تعالی جامعه و همچنین نقد منصفانه و داشتن انگیزه الهی و خدمت به جامعه را از دیگر وظایف اصحاب رسانه ذکر کرد و گفت: یک خبرنگار و رسانه باید در انتشار اخبار تناسب و توازن را در نظر بگیرد.
امام جمعه موقت قم با اشاره به این که خبرگزاری ها باید در مراحل تحلیل و تفسیر و ارائه پیشنهاد و راه حل ها، حساسیت نشان دهند گفت: خروجی کار یک رسانه باید منجربه اصلاح جامعه شود.
اعرافی خاطرنشان کرد: خبرگزاری حوزه و خبرگزاری هایی که از حوزه سر چشمه گرفته و با نهادهای حوزوی در ارتباط هستند، رسالت سنگینی دارند و باید در همه این شاخص ها جدی تر باشند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه، افزود: خروجی رسانه حوزه و رسانه های حوزوی باید گره گشای کار مردم باشد و حوزه را با متن جامعه گره بزند و حوزه را با نسل جوان و نسل جوان را با حوزه آشنا کند و به طور کلی بحث تامین نیازهای جامعه اسلامی باید در تولیدهای خبری و رسانه ای موج بزند.
اعرافی همچنین با بیان این که در سال جاری حدود 500 عنوان برنامه در بخش های مختلف حوزه در حال پیگیری است گفت: از این تعداد 100 عنوان موضوع های تازه و مورد نیاز جامعه است.
وی نهایی شدن طراحی بیش از 15 نظام جامع حوزه های علمیه بر اساس منشور و سند چشم انداز را از جدیدترین اقدام های صورت گرفته در حوزه دانست و افزود: این موارد در کارگروهی که شورای عالی حوزه های علمیه کشور تعیین کرده مبنای برنامه ریزی های آینده قرار می گیرد و پاسخگوی بسیاری از مطالبه ها نیز است و مطابق آن بیش از 50 خرده نظام تولید می شود.

** مدیر مسئول سابق خبرگزاری حوزه نیز در این آیین با ارایه گزارشی از فعالیت های این رسانه افزود: سایت های این خبرگزاری به سه زبان آماده شده است، گرچه انگلیسی و عربی آن هنوز بالندگی لازم را ندارد.
حجت الاسلام حسن مولایی با بیان این که این رسانه از ظرفیت لازم برای انتشار 100 عنوان کتاب با محتوای مفید برخوردار است، افزود: حدود پنج عنوان کتاب درحال انتشار و به شورای نشر فرستاده شده است.
وی با اشاره به وجود یک بایگانی جامع و کامل و حدود 2 هزار فایل قدیمی از مراجع و بزرگان افزود: برای این ذخیره سازی این حجم از اطلاعات نرم افزار ویژه ای طراحی شده است.

** مدیر مسئول جدید خبرگزاری حوزه نیز در این آیین با اشاره به حفظ همه توانایی ها و ظرفیت های خبرگزاری حوزه، افزود: باید با تمام توان و تدبیر و بهره گیری از نظرات همه صاحبنظران و کارشناسان، مسیر این خبرگزاری هرچه بهتر طی شود.
حجت الاسلام سید مفید حسینی کوهساری همچنین با بیان این که در بسیاری از سازمان ها و نهادها سطح کمی و کیفی این مجموعه ها با برنامه های آنها در رسانه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد، افزود: این که یک سازمان برای معرفی خود به مردم و ارائه اطلاعات و آگاهی بخشی در جامعه تا چه اندازه هزینه کند مساله مهمی است، از این رو میزان و نسبت رسانه در مجموعه فعالیت های حوزه علمیه نیازمند یک بازنگری اساسی است و این سهم بویژه با نگاه راهبردی و عمیقی که مدیریت حوزه ها دارد باید هرچه بیشتر افزایش پیدا کند.
7403 / 1175 خبرنگار: محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید