وزیر دفاع مالزی: با وزیر خارجه در مورد سفر امیر قطر اختلافی نداریمبه گزارش ایرنا، وزیر دفاع مالزی که طی دو سال گذشته سفرهای متعددی به عربستان سعودی داشته است امروز پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر صدور دستورالعملی برای به تاخیر انداختن برنامه سفر ‘شیخ تمیم بن حمد آل ثانی’ امیر قطر به مالزی که قرار است ماه آینده انجام شود را رد کرد.
به نوشته تارنمای روزنامه ‘نیو استریت تایمز’، هشام الدین حسین در پارلمان مالزی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد اختلافش با وزیر خارجه این کشور در مورد این سفر، گفت: مزخرف است. اصلا این موضوع درست نیست. چرا باید اختلافی وجود داشته باشد؟ اختلاف بین قطر و عربستان سعودی است.
وی گفت: آیا فکر می کنید اگر امیر قطر بخواهد به مالزی سفر کند، من می توانم مانع شوم.
بلندپایه ترین مقام نظامی مالزی پس از جلسه پرسش و پاسخ در مجلس سنای این کشور به خبرنگاران گفت: این یک تاکتیک سیاسی است که به دلیل نزدیک تر شدن به چهاردهمین دوره انتخابات سراسری علیه من انجام شده است.
وی که وزیر وظایف ویژه دفتر نخست وزیر مالزی نیز می باشد با تاکید بر اینکه همه اینها اخبار نادرستی هستند، گفت: از نظر من، سفر امیر قطر به مالزی، برای ما افتخار است. چرا ما باید آن را متوقف کنیم؟
هشام الدین حسین که در پاسخ به برخی گزارش ها مبنی بر اختلافش با ‘عنیفه امان’ وزیر امور خارجه مالزی در خصوص سفر امیر قطر سخن می گفت، تصریح کرد: پیشتر نیز شایعاتی در خصوص اختلافم با سایر وزرا موضوعاتی مطرح شده بود.
وی گفت: پیشتر این قبیل افراد تلاش کردند بین وزیر کشور (احمد زاهد حمیدی) و نخست وزیر (نجیب تون رزاق) اختلاف ایجاد کنند، سپس اختلاف من با وزیر کشور را دنبال کردند و اکنون به دنبال ایجاد اختلاف بین من با وزیر امور خارجه هستند.
وزیر دفاع مالزی تاکید کرد: بحران قطر به روابط خوب من با وزیر امور خارجه تاثیرگذار نیست.
هشام الدین حسین حدود یک ماه پیش با سفر به عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی با مقامات بلندپایه این کشورها به رایزنی پرداخت.
وزیر وظایف ویژه دفتر نخست وزیر مالزی اوایل مردادماه جاری نیز در مجلس نمایندگان این کشور، گفت که مالزی روابط دیپلماتیک قوی با کشورهای درگیر در اختلافات (خلیج فارس) دارد و این روابط اجازه خواهد داد که در حل و فصل اختلافات نقش ایفا کند.
وی گفته بود: بحران قطر یک مساله آسان نیست، اما روابط ما و احترام و اعتماد آنها به مالزی می تواند به ما اجازه دهد که در صورت نیاز اقدام کنیم.
دولت مالزی پیش از آن نیز از قطر و عربستان سعودی خواسته بود در تلاش های کویت برای حل اختلافات مطابق توافق کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه توافقنامه 2014 ریاض، همکاری کنند.
‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی نیز تیر ماه پس از این اختلافات نقش عربستان سعودی را در ثبات خلیج فارس مهم دانست و نقش آن را به عنوان ‘فانوس دریایی ثبات در خلیج فارس’ توصیف کرد.
عربستان سعودی، امارت متحده عربی، مصر و بحرین روابط سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده اند. این اقدام پس از آن انجام شد که این کشورها مدعی حمایت قطر از افراط گرایان شدند، اتهامی که دولت قطر آن را رد می کند.
قطر که در یک دهه گذشته تعاملات تجاری خود را با مالزی افزایش داده است، در حال حاضر پس از امارات متحده عربی و عربستان، سومین شریک بزرگ تجاری مالزی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.
از سال 2006 تا سال گذشته حجم روابط مالزی و قطر با رشد سه برابری به بیش از 800 میلیون دلار افزایش یافته است.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید